Profilowanie

Profesjonalna maszyna do ostrzenia łyżew AS 2001 została wyposażona w specjalne szablony, które zapewniają szybki i łatwy proces profilowania.
 
Ostrzenie łyżew z czasem powoduje różnice w kształtach płóz, nawet w tej samej parze. Wynika to z faktu, że operatorzy maszyn mają różne techniki ostrzenia. Często zdarza się, że jedna płoza  ma mniejszy kontakt z lodem niż druga. Kiedy używamy szablonów do profilowania tworzymy symetrię między obiema płozami. 
Lyzwa_profilowanie2
Profil nawiązuje do kształtu płozy. Określa ich kontakt z lodem oraz środek ciężkości  łyżwiarza. Profil (kształt) jest dostosowany do stylu jazdy, pozycji gracza,  wysokości i masy ciała. Równie ważny jest rozmiar płozy.

Profilowanie to  metoda przekształcenia krzywizny płozy. Kształt płozy wpływa na wiele cech: równowagę, zdolność do szybkich zwrotów i skrętów, długi ślizg i szybszą jazdę.
Lyzwa_proflq
 
Profilowanie stosuje się najczęściej w łyżwach hokejowych. Dzięki temu łyżwa jest szybsza bądź bardziej stabilna. Maszyna AS 2001 posiada specjalnie  dopasowane szablony zarówno dla bramkarza, zawodnika z ataku czy obrony. Obecnie większość łyżew jest ukształtowana nieodpowiednio, wynikiem czego jest nadmierne zmęczenie łyżwiarza, ból oraz brak mocy i energii w czasie jazdy.  Profesjonalne profilowanie pomaga złagodzić te dolegliwości.
Profil płozy to wycinek okręgu (o podanej średnicy), który tworzy łuk płozy będą w stałym kontakcie z lodem. Często nowe płozy mają ukształtowane płozy na okręgu o promieniu  9-10 stóp (2,74-3,04 m). 
Jeśli zmniejszymy rozmiar okręgu - na przykład do 7 stóp(2,13m)  – tworzą się bardziej zaokrąglone płozy, co pozwala zawodnikowi na znacznie łatwiejsze zwroty (mniej stali dotyka lodu). To również powoduje zmianę równowagi gracza, ponieważ j
eździ na mniejszej powierzchni płozy.
Zwiększenie rozmiaru okręgu powoduje, że większa powierzchnia płozy jest w kontakcie z lodem i daje większą stabilność.  Duża powierzchnia jezdna płozy w połączeniu z odpowiednimi ostrzeniem zwiększa możliwości łyżwiarza.
Dzięki niej będzie miał dłuższy i szybszy ślizg.

 
 
 
Lyzwa_profl_4
 
Punkt środkowy łyżwy - dzieli on płozę na pół i jest to tzw. środek ciężkości. Gdy przesuniemy go w przód, zawodnik będzie jeździć i odpychał się bardziej na palcach- przyjmie pozycję pochyloną, agresywną. Natomiast,  gdy zostawimy ten punkt w pozycji środkowej, neutralnej- gracz będzie mógł jeździć bardziej wyprostowany.

Właściwe profilowanie jest szczególnie ważne dla dzieci i młodzieży rozpoczynającej nauką gry w hokeja. Właściwy profil płozy umożliwia szybsze postępy i nie spowoduje nabycia złych nawyków u młodych łyżwiarzy. 

Przykład: jesteś początkującym łyżwiarzem, który chce największej stabilności, jak to tylko jest możliwe. Początkujący łyżwiarze, którzy nie posiadają odpowiedniego poczucia równowagi stoją w pozycji pionowej prawie na piętach. Jeśli użyjemy większego promienia okręgu do profilowania, a środek ciężkości przesuniemy do  przodu, tworzymy lepszą stabilność co pozwalają osiągnąć poprawną pozycję ugiętych kolan.
Bardziej doświadczeni łyżwiarze mogą chcieć mniejszego kontaktu płozy z lodem, aby lepiej kontrolować łyżwy. Równowaga nie jest już dla nich problemem. Zdolność do lepszego obracania i szybszych przyspieszeń sprawi, iż poprawią swoje wyniki.
Istnieje wiele korzyści, które możesz otrzymać z prawidłowego ostrzenia. Uczyni to znaczną różnicę w rozwijaniu twoich zdolności łyżwiarskich. 
Lyzwa_profl_2 Przód płozy (1) wykorzystywany jest do wykonywania szybkich ślizgów, potrzebnych przy nagłym przyspieszeniu.  Środkowa cześć płozy (2) daje poczucie równowagi. Tu znajduje się środek ciężkości. Umożliwia dłuższe poślizgi oraz ułatwia jazdę tyłem. Ostatnia część płozy (3) jest odpowiedzialna za bezpieczne hamowanie, zmianę kierunku jazdy oraz  wspomaga balansowanie ciałem.
Każdej sekcji możemy nadać odpowiedni profil przy pomocy profilu kombinowanego - kształtuje płozę według 3 różnych promieni okręgu.

Korzyści:.
 • Łyżwy profilowane według indywidualnych preferencji łyżwiarza pozwalają na szybsze rozwijanie jego umiejętności.  
 • Profilowanie zmniejsza dodatkowe obciążenie fizyczne. Zapewnia lepszą równowagę, co zwiększa zwrotność i szybkość.
 • Profilowanie daje możliwość ułożenia ciała pod niższym kątem w celu poprawy zwrotności. 
 

 

Nowości

 • Kanał - Z

  2013-05-19

  Kanał Z jest to nowa metoda ostrzenia łyżew opatentowana przez firmę Prosharp w Szwecji....
 • Profilowanie

  2013-05-20

  Profesjonalna maszyna do ostrzenia łyżew AS 2001 została wyposażona w specjalne szablony,...